Dr Robert Gawkowski na antenie Polskiego Radia mówił już m.in. o studenckich wakacjach czy lotach balonem z terenu UW. Kolejna audycja odbędzie się 10 lutego.
Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 13 stycznia, można było posłuchać o codziennym życiu studentów na przestrzeni niemal 200-letniej historii UW.
Początkowo na UW studiowało po kilkaset osób rocznie. W dobie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego nieco więcej. W latach 20. UW miał już 10 tys. słuchaczy, stając się największą uczelnią w Polsce. – Dziś ta liczba zwiększyła się pięciokrotnie. Sumując te dane dojdziemy w przybliżeniu do liczby 0,5 miliona osób, które przeszły przez mury uczelni w ciągu prawie 200 lat – mówił dr Gawkowski.
Pierwsi studenci pochodzili z Królestwa, głównie z Warszawy. Ze szlachty 55%, z mieszczaństwa 40%. Dominował wiek ok. 20 lat, ale byli też studenci 13-letni i 45-letni. Większość musiała mieć zdaną maturę, reszta zdawała dodatkowy egzamin. Oceniani byli w 6-stopniowej skali. Sesja egzaminacyjna trwała od 15 do 30 września i nie było poprawek.
– Pierwsi studenci nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny uniwersytecki inspektor kontrolował ich w kwaterach, sprawdzał czy przypadkiem nie przesiadują w kawiarniach i gospodach – mówił historyk.
Nagranie niebawem zamieszczone będzie na stronie internetowej Polskiego Radia.
Audycję w radiowej Jedynce poprowadziła Dorota Truszczak. Polskie Radio jest patronem medialnym, przypadającej w 2016 roku 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego.