O tegorocznej rekrutacji na studia i kwestiach dotyczących szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu prof. Marcin Pałys, rektor UW.
W czwartek 9 lipca rektor był gościem popołudniowego magazynu „Z kraju i ze świata” emitowanego w radiowej Jedynce. W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską prof. Pałys odniósł się do wyników tegorocznych matur i tego, jakie ma to znaczenie w kształtowaniu postaw przyszłych studentów.
– Młodzież się zmienia i widać to bardzo wyraźnie szczególnie z perspektywy szkół wyższych. Co dwa, trzy lata kolejne roczniki studentów inaczej podchodzą do wielu rzeczy, mają trochę inne spojrzenie na otoczenie – mówił rektor. Wyniki maturalne to pewnego rodzaju podsumowanie tego, czego młodzi ludzie nauczyli się w szkole średniej. To pewnego rodzaju wskazówka, kto mógłby być dobrym studentem, ale należy pamiętać, że kształcenie na uniwersytecie różni się od nauki w szkole. Wymaga m.in. kształtowania zmysłu krytycznego myślenia, doboru i selekcji informacji – dodał.
Rektor odniósł się również do kwestii egzaminów wstępnych na studia. Wspomniał o międzywydziałowych jednostkach uniwersyteckich, które w postępowaniu rekrutacyjnym przeprowadzają rozmowy z kandydatami. Zaznaczył jednak, że przyjmowanie kandydatów na podstawie wyników matur daje wyrównane szanse wszystkim osobom.
Zapytany o udział studentów w podejmowaniu decyzji dotyczących m.in. kształcenia na UW rektor przypomniał, że studenci mają swoje reprezentacje w postaci Zarządu Samorządu Studentów oraz Parlamentu Studentów, a Statut UW nadaje ich przedstawicielom wiele uprawnień. W kontekście niedawnych protestów przeciwko przyjęciu nowego regulaminu studiów prof. Pałys zaznaczył, że nie sądzi, aby ktokolwiek miał interes w umniejszaniu wpływu studentów na działania Uniwersytetu.