Dla tych, którzy są już rodzicami, i dla tych, którzy planują nimi zostać. Dla tych, którzy chcą poznać mechanizmy komunikowania się z dzieckiem, zdefiniować swoje emocje albo wiedzieć, co wolno pracownikowi na urlopie macierzyńskim. Dla pracowników, doktorantów i studentów UW. Dla nich wszystkich są warsztaty „Rodzice na uniwersytecie” sfinansowane z budżetu partycypacyjnego UW.
Zajęcia są podzielone na trzy moduły: psychologiczny, prawny oraz ćwiczenia.
Moduł psychologiczny składa się z cyklu warsztatów, które odbędą się:
- 27 września – co jest pomocne w komunikowaniu się w trudnych sytuacjach w pracy:
uczestnicy poznają najważniejsze mechanizmy i strategie pomagające komunikować się, radzić sobie w sytuacjach nieporozumień w miejscu pracy oraz zapobiegać im; - 16 października – co służy dorosłym i dzieciom, by byli spełnionymi dorosłymi:
podczas warsztatu chętni przyjrzą się poziomom funkcjonowania każdej osoby – małej i dużej, temu co składa się na rolę rodzica; poruszą także temat, co powinno usłyszeć dziecko od rodzica, a czego rodzic nie powinien mówić; - 6 listopada – równowaga praca a dom: podczas spotkania każda osoba będzie mogła poszukać odpowiedzi na pytanie, o co i w jakiej kolejności zadbać, jak świadomie podejmować decyzje, by zyskiwać równowagę w życiu;
- 20 listopada – emocje rodzica: uczestnicy poćwiczą kontrolowanie emocji i dowiedzą się, gdzie szukać rozwiązań w trudnych sytuacjach oraz jak pamięć wpływa na emocje.
Warsztaty rozpocznie moduł prawny, w czasie którego uczestnicy dowiedzą się, czy w czasie urlopu macierzyńskiego mogą wziąć udział w konferencji naukowej, jakie ułatwienia przysługują rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami albo jak rozliczyć urlop macierzyński.
W planie jest także moduł z zajęciami warsztatowymi, w czasie których uczestnicy zastanowią się nad tym, jak sprawić, by uniwersytet był bardziej przyjazny rodzicom.
Na koniec przedsięwzięcia „Rodzice na uniwersytecie” uczestnicy stworzą raport z postulatami zmian ułatwiających funkcjonowanie rodziców na uczelni. Będzie on przedstawiony władzom wydziałów, władzom uniwersyteckim oraz społeczności UW.
Warsztaty prowadzą: dr Barbara Godlewska-Bujok, prof. Mirosława Huflejt-Łukasik oraz dr Dobromir Dziewulak.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (do 20 osób). Obowiązują zapisy przez internet.
Więcej informacji na stronie rodzice.partycypacyjny.uw.edu.pl.