Co wiemy o współczesnych konfliktach? Skąd czerpiemy o nich wiedzę? Jaką rolę odgrywa współcześnie uniwersytet w dyskusjach na styku polityki, ekonomii i etyki? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy spotkań „Wielogłos: seminarium bliskowschodnie UW” – nowego cyklu debat w przestrzeni akademickiej dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w południowo-zachodniej Azji oraz północno-wschodniej Afryce. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 25 lutego.
Cykl seminariów „Wielogłos: seminarium bliskowschodnie UW” jest wspólną inicjatywą wydziałów UW: Orientalistycznego, Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Socjologii, Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji oraz Psychologii, koordynowaną przez prof. Julię Kubisę, dziekanę Wydziału Socjologii.
Uczestnicy seminariów, w kontekście bliskowschodnim, zastanawiać się będą m.in. nad rolą uniwersytetów i nauki w debacie na temat problemów współczesnego świata. Prelegenci rozmawiać będą o możliwościach prowadzenia szerokiej debaty uwzględniającej różne perspektywy naukowe, a także o potencjale związanym z opracowywaniem dobrych praktyk w zakresie decyzji etycznych.
Seminaria odbywać się będą na Wydziale Socjologii przy u. Karowej 18 w Warszawie (w sali 18).
18 lutego odbył się wykład otwierający pt. „Geneza i ewolucja konfliktu izraelsko-palestyńskiego”. Dr hab. Wiesław Lizak z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych przedstawił uwarunkowania i konsekwencje konfliktu bliskowschodniego.
25 lutego o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja „Bojkot, wsparcie, debata – uniwersytet wobec wyzwań etycznych”, podczas której uczestnicy będą rozmawiać o idei bojkotu akademickiego oraz wyzwaniach etycznych związanych ze współpracą z otoczeniem zewnętrznym. W dyskusji wezmą udział m.in. prof. Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii i dr Marta Rawłuszko z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Moderatorami rozmowy będą prof. Julia Kubisa z Wydziału Socjologii i prof. Mikołaj Pawlak z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji.
Kolejne seminaria z cyklu odbędą się w marcu i kwietniu:
- 11 marca, „Dwugłos: literatura palestyńska, konflikt bliskowschodni w literaturze hebrajskiej”: rozmowa dr Magdalena Kubarek i dr Anna Piątek z Wydziału Orientalistycznego;
- 25 marca, „Wieczna klątwa! Czy rzeczywiście konflikt izraelsko-palestyński jest nierozwiązywalny?” – debata nawiązująca do artykułów Daniela Bar-Tala i Amala Jamala, prowadzona przez prof. Jacka Raciborskiego z Wydziału Socjologii;
- 8 kwietnia, „Wspólne, oddolne inicjatywy izraelsko-palestyńskie” – seminarium prowadzone przez dr Angelikę Adamczyk z Wydziału Orientalistycznego.
Tematy i daty seminariów majowych i czerwcowych zostaną podane w późniejszym terminie.