Od 9 do 10 lipca Wydział Fizyki UW gościł delegację z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS). Tematem rozmów było tworzone na wydziale europejskie centrum szkoleniowe energetyki jądrowej, które jest efektem wieloletniej współpracy między UW a KINGS.

Tematem spotkania była inicjatywa Nuclear Collaboration Center (NCC), która dotyczy stworzenia na Wydziale Fizyki UW europejskiego centrum szkoleniowego energetyki jądrowej we współpracy z wydziałami Chemii i Orientalistycznym. Planowany ośrodek ma z jednej strony ułatwić współpracę w zakresie kształcenia specjalistycznego, a z drugiej sprzyjać zainteresowaniu językiem i kulturą Korei.

W trakcie wizyty koreańską uczelnię reprezentowali m.in. prof. Ju-youl Kim, prodziekan ds. współpracy zewnętrznej Wydziału Inżynierii Elektrowni Jądrowych, oraz prof. Joo-il Yoon, dyrektor Wydziału Inżynierii Elektrowni Jądrowych.

Ze strony Uniwersytetu Warszawskiego w spotkaniu uczestniczyli: prof. Zygmunt Lalak, prorektor ds. badań,  prof. Wojciech Satuła, prodziekan Wydziału Fizyki ds. badań naukowych i rozwoju, prof. Krzysztof Turzyński, prodziekan Wydziału Fizyki ds. studenckich, prof. Agnieszka Korgul, koordynatorka współpracy akademickiej pomiędzy UW a KINGS, prof. Sławomir Sęk, prodziekan Wydziału Chemii ds. ogólnych i finansów, dr hab. Maciej Chotkowski i dr hab. Karolina Pułka-Ziach z Wydziału Chemii, prof. Piotr Taracha, dziekan Wydziału Orientalistycznego, prof. Agata Bareja-Starzyńska z Wydziału Orientalistycznego oraz dr Anna Paradowska, kierownik Zakładu Koreanistyki.

W wydarzenia wzięli udział także dr Marcin Kardas, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) ds. innowacji i wdrożeń, związany z Wydziałem Zarządzania UW, oraz dr Katarzyna Deja, kierownik Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ.

Polsko-koreańska współpraca

Centrum NCC powstaje na mocy porozumienia, jakie UW zawarło w marcu z południowokoreańskimi uczelniami: KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), Pusan National University (PNU) oraz Korea Nuclear Association for International Cooperation (KNA). Utworzenie centrum jest efektem wieloletniej współpracy dydaktycznej łączącej UW oraz KINGS – przodującego koreańskiego ośrodka naukowego, specjalizującego się w kształceniu ekspertów z zakresu energetyki jądrowej. W 2020 roku zawarte zostało porozumienie, na podstawie którego co roku studenci UW zdobywają na koreańskiej uczelni unikatowe kompetencje praktyczne. Dwa lata później UW i KINGS podpisały porozumienie zakładające poszerzenie współpracy obu uczelni dotyczącej kształcenia na odległość.