W dniach 13–14 lipca Uniwersytet Warszawski gościł przedstawicieli świata akademickiego i dyplomacji Korei Południowej. Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak uczestniczył w spotkaniach z  prezydentem uczelni partnerskiej Chonnam National University, koreańskim ministrem kultury, sportu i turystyki, a także prezydentem Yoonem Suk–Yeolem.

13 lipca prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, spotkał się z dr. Sungtaekiem Jungiem, prezydentem Chonnam National University. Dotychczasowa współpraca między uczelniami była koordynowana przez Wydział Zarządzania UW. W 2012 roku podpisano porozumienie (Memorandum of Understanding) między WZ UW a School of Business Administration CNU, a w 2017 roku ówczesny dziekan WZ prof. Alojzy Nowak podpisał umowę dotyczącą realizacji programu studiów kończących się podwójnym dyplomem. Podczas spotkania 13 lipca przedłużono dotychczasowe porozumienia oraz podjęto decyzję o rozszerzeniu współpracy do poziomu ogólnouniwersyteckiego. Sygnatariusze memorandum podkreślali rolę zaplecza technologicznego dla wspólnie prowadzonych działań naukowo-dydaktycznych.

 

Koreańskie przedsiębiorstwa intensywnie rozwinęły się w Polsce w ciągu ostatnich lat, zapewniając niezwykle istotne dla rozwoju uniwersytetów technologie. W związku z tym jeszcze bardziej cieszy nas podpisane porozumienie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

– Mamy długą historię partnerstwa z Uniwersytetem Warszawskim. Cieszymy się na poszerzenie zakresu naszej współpracy – powiedział dr Sungtaek Jung, prezydent Chonnam National University.

 

Wizyta ministra

Częścią wizyty koreańskiej delegacji było spotkanie, w którym uczestniczyli prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, oraz Park Bo Gyoon, minister kultury, sportu i turystyki Republiki Korei. Podczas spotkania podkreślano wagę wieloletniej współpracy biznesowej, naukowej i dydaktycznej.

 

– Piękno, nauka i wiedza są wartościami krzewionymi w każdym miejscu na świecie, w tym wypadku – w Korei i Polsce – powiedział rektor UW.

 

Wskazano również na rolę, jaką odgrywają jednostki akademickie – zakłady polonistyki w Seulu oraz koreanistyki na UW – w kształtowaniu pozytywnych relacji między państwami.

Spotkanie z prezydentem

W związku ze zbliżającymi się rocznicami ustanowienia strategicznego partnerstwa polsko-koreańskiego oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych 14 lipca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyło się spotkanie z prezydentem Republiki Korei Yoonem Suk-Yeolem. W spotkaniu uczestniczyli rektor UW, prof. Alojzy Z. Nowak, dziekan Wydziału Orientalistyki UW prof. Piotr Taracha, kierownik Zakładu Koreanistyki dr Anna Paradowska, a także grupa studentów koreanistyki.

 

– Mam wielki zaszczyt powitać Pana Prezydenta wraz z Małżonką w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Czekaliśmy na tę wizytę. To okazja, by podziękować Panu Prezydentowi za to, że nasi studenci mogą kształcić się na uczelniach koreańskich, a także za możliwość wymiany i mobilności studentów oraz pracowników. Korea Południowa co najmniej od lat 70. jest znana w Polsce pod względem rozwoju biznesowego. Budowaliśmy polską gospodarkę w pewnym sensie na wzór koreański. W ostatnim czasie rozwinęliśmy współpracę m.in. w zakresie energetyki nuklearnej – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

– W tym roku Zakład Koreanistyki UW obchodzi czterdziestolecie. Badacze i studenci koreanistyki odgrywają ważną rolę w zacieśnianiu relacji między Polską a Koreą. Cieszę się, że wspólnie możemy celebrować tę rocznicę. Koreanistyka na Uniwersytecie Warszawskim zajmuje szczególne miejsce, jeśli chodzi o współpracę naszych państw. Jedność naszych krajów jest zbudowana na wspólnych wartościach – wolności i demokracji – które dodatkowo wzmacniane są przez kulturę – mówił Yoon Suk-Yeol, prezydent Republiki Korei.

 

Podczas spotkania zatytułowanego „Pogawędka kulturowa z Młodymi Polakami”, prowadzonego przez dr Annę Paradowską z Wydziału Orientalistycznego UW, prezydent Republiki Korei miał okazję wysłuchać doświadczeń studentek koreanistyki z UW, które opowiadały o swoich studiach, zainteresowaniu Koreą i planach na przyszłość. Zarówno minister kultury, sportu i turystyki, jak i prezydent Republiki Korei przyznali, że są pod wrażeniem zarówno płynnej koreańszczyzny, jak i wiedzy na temat ich narodu, którą wykazują się studentki Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpraca z instytucjami koreańskimi

Pierwsze porozumienie Uniwersytetu Warszawskiego z koreańską uczelnią partnerską zostało zawarte w 1991 roku. Od tego czasu UW prowadzi aktywną współpracę z instytucjami koreańskimi, opartą na wymianie studentów oraz tworzeniu projektów o charakterze edukacyjno-naukowym. Na poziomie wydziałowym współpraca prowadzona jest w dziedzinach zarządzania, fizyki i chemii jądrowej. W ostatnim czasie doszło do zacieśnienia współpracy dydaktycznej z uczelnią KEPCO International Nuclear Graduate School w celu kształcenia kadr z zakresu energetyki jądrowej.