O bezpieczeństwie, znaczeniu świadomości i roli Polski w Europie mówił na Uniwersytecie Warszawskim Tomasz Siemoniak, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych. Wykład na zaproszenie rektora UW odbył się 26 lutego w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego.
26 lutego odbyło się spotkanie rektora UW z Tomaszem Siemoniakiem, członkiem Rady Ministrów. Na spotkaniu poruszane były tematy związane ze współpracą. Następnie w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego minister Siemoniak wygłosił wykład o bezpieczeństwie, znaczeniu świadomości i roli Polski w Europie.
– To zaszczyt móc gościć Pana Ministra na Uniwersytecie Warszawskim. Ta wizyta doskonale wpisuje się w obraz naszej uczelni, która jest miejscem otwartym na dyskusję, tolerancyjnym; takim, z którego wywodzą się liczni reprezentanci środowiska politycznego i społeczno-gospodarczego – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, dodając: – Spotkanie będzie dobrą okazją do rozmowy na temat sytuacji w Europie, bezpieczeństwa. Z perspektywy Uniwersytetu wiedza o świecie jest niezwykle ważna.
Zderzenie świadomości
Tomasz Siemoniak poruszył podczas swojego wykładu kwestię bezpieczeństwa w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.
– Wydarzenia w Ukrainie zmieniły historię. Wcześniej wydawało się, że sprawy bezpieczeństwa nie będą nas absorbowały. Ogromna popularność geopolityków w ostatnim czasie świadczy o zainteresowaniu ludzi tymi kwestiami. Chciałbym zwrócić uwagę na znaczenie świadomości. Politycy podejmują decyzje na podstawie oceny sytuacji. W przypadku Federacji Rosyjskiej i Polski dochodzi do zderzenia dwóch świadomości: myślenia odpowiednio kategoriami rezultatów II wojny światowej oraz perspektywy ukształtowanej wraz z początkami III RP. Sytuacja jest więc poważna – podkreślił minister.
Zaznaczył, że odpowiedź na pytanie, czy Polska jest zagrożona brzmi: tak.
– Nie jest to jednak sprawa ostatnich kilku czy kilkudziesięciu lat. To zagrożenie obecne było już za czasów Mieszka I czy przed najazdem Krzyżaków. Poczucie zagrożenia jest w naszym DNA. Wynika ono z doświadczeń historycznych. Istota polityki polega na dostrzeganiu tych zagrożeń i staraniach o ich zmniejszenie. Przykładami takich starań były wejście do NATO, a następnie do UE – powiedział Tomasz Siemoniak.
Podkreślając, jak trudno jest przewidzieć przebieg przyszłych zdarzeń, zwrócił uwagę na wartość debaty, rozmowy i refleksji – zwłaszcza w takich miejscach jak Uniwersytet Warszawski.
– Przegrana Ukrainy wiązałaby się ze wzrostem zagrożenia w Polsce. Rola naszego kraju jest w obecnej sytuacji szczególna. Musimy dbać przede wszystkim o jak najwięcej relacji sojuszniczych – dodał Tomasz Siemoniak.
Po wykładzie odbyła się debata z udziałem studentów, doktorantów i pracowników UW oraz przybyłych gości, moderowana przez Roberta Greya, kanclerza Uniwersytetu. Uczestnicy rozmawiali m.in. o polityce obronnej państwa, funkcjonowaniu służb specjalnych, wydatkach na zbrojenia czy sojuszach pokojowych.
Tomasz Siemoniak jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu.
Był m.in. dyrektorem Programu I Telewizji Polskiej, dyrektorem Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Od grudnia 2000 roku do połowy 2002 roku był wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002–2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, a następnie do 2007 roku obejmował urząd wicemarszałka województwa mazowieckiego.
W listopadzie 2007 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od 2011 roku pełnił funkcję ministra obrony narodowej. We wrześniu 2014 roku objął urząd wicepremiera. Od 2015 roku jest posłem na Sejm RP.
W grudniu 2023 roku został powołany na stanowisko ministra – członka Rady Ministrów oraz koordynatora służb specjalnych.