23 maja Uniwersytet Warszawski i instytucje ormiańskie podpisały umowę o współpracy w obszarze archeologii.

– Na Uniwersytecie mamy bardzo dobre doświadczenia z ormiańskimi naukowcami. Dwóch z nich było rektorami uczelni, w tym prof. Jan Łukasiewicz, wybitny filozof, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej. Zacieśnianie współpracy w zakresie archeologii między badaczami z naszych dwóch państw jest wydarzeniem szczególnym – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas uroczystości podpisania umowy między Uniwersytetem Warszawskim i instytucjami ormiańskimi.

 

– Podpisanie dzisiejszego porozumienia jest ważnym momentem dla współpracy polskich i ormiańskich archeologów. Współpracujemy z badaczami z Armenii od ponad dziesięciu lat. Uznaliśmy, że nasza współpraca powinna zostać sformalizowana. Pomimo tego, że żyjemy w trudnych czasach, gdzie prawdziwe przyjaźnie poddawane są próbom, to wierzę, że uda nam się prowadzić wspólne prace badawcze i konserwatorskie – powiedział prof. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, dodając:  – Pierwszym projektem, który zdecydowaliśmy się rozpocząć, będzie przedsięwzięcie, w którego zaangażowani będą m.in. dr Mateusz Iskra z CAŚ UW i Hasmika Simonyan z Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii. Projekt będzie dotyczył wykopalisk na stanowisku Argisztihinili w Armenii – miejscu istotnym ze względu na historię Królestwa Urartu, którego władcy podbili dużą część Mezopotamii – jednego z najpotężniejszych imperiów starożytności.

 

Podczas podpisania porozumienia Uniwersytet Warszawski był reprezentowany przez rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka. Sygnatariuszami umowy byli również: dr Arsen Bobokhyan, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii, dr Karen Pahlevanyan, dyrektor Narodowego Muzeum Etnografii Ormian i Historii Walki Liberalnej oraz Armen Hovhannisyan, dyrektor Służby Ochrony Środowiska Historycznego i Muzeów Kultury.

 

Oprócz umowy o współpracy podpisany został aneks dotyczący realizacji wspólnych prac badawczych, konserwatorskich i popularyzatorskich na stanowisku archeologicznym „Davti Blur” w Republice Armenii.