Uniwersytet Warszawski Sojusz 4EU+ / 4EU+ Alliance

Członkowie Sojuszu 4EU+

Uniwersytet Warszawski (Polska)

Uniwersytet Karola (Czechy)

Uniwersytet w Heidelbergu (Niemcy)

Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas (Francja)

Uniwersytet Sorboński (Sorbonne Université, Francja)

Uniwersytet Kopenhaski (Dania)

Uniwersytet w Mediolanie (Włochy)

Uniwersytet Genewski (Szwajcaria)

Status uniwersytetu europejskiego

Sojusz 4EU+ otrzymał grant w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+. KE wyłoniła 17 z 54 konsorcjów uczelni. Otrzymały one grant na rozwój współpracy w dziedzinie kształcenia, badań, transferu technologii oraz mobilności. Oficjalny komunikat KE >>

 

Kalendarium

  • 10 marca 2018 – Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola podpisują deklarację dotyczącą stworzenia European University Alliance 4EU
  • październik 2018 – do współpracy z Sojuszem 4EU+ zaproszone zostają Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie
  • 17 stycznia 2019 – Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie formalnie dołączają do sojuszu 4EU i powstaje konsorcjum 4EU+
  • 28 lutego 2019 – Sorbonne Université – w imieniu Sojuszu 4EU+ – składa wniosek w konkursie „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+
  • 26 czerwca 2019 – Sojusz 4EU+ otrzymuje grant Komisji Europejskiej w konkursie „European Universities”
  • 7–8 listopada 2019 – Sojusz 4EU+ uczestniczy w spotkaniu w Brukseli inaugurującym inicjatywę „European Universities”
  • lipiec 2020 – Sojusz 4EU+ otrzymuje grant w konkursie programu Horyzont 2020 „Nauka z udziałem i dla społeczeństwa” na realizację projektu Transforming ReseArch & INnovation agendas and support in 4EU (TRAIN4EU+)
  • 27 lipca 2022 – One Comprehensive Research European University (1CORE), projekt Sojuszu 4EU+, otrzymuje dofinansowanie w konkursie „European Universities”, zorganizowanym przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+
  • 1 sierpnia 2022 – do Sojuszu 4EU+ dołącza Uniwersytet Genewski
  • 1 lipca 2023 – do Sojuszu 4EU+ dołącza Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas

Obszary współpracy

Uczelnie Sojuszu 4EU+ wspólnie prowadzą badania i kształcą studentów, tworzą inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni. Wyzwania stojące przed partnerami Sojuszu to zwiększenie mobilności, która będzie miała znaczenie dla wszystkich uczelni, pogłębienie integracji i zwiększenie równowagi na poziomie europejskim, ustanowienie wspólnych ram dla kształcenia.

 

Uczelnie członkowskie realizują wspólne projekty badawcze, edukacyjne i podnoszące kompetencje pracowników. Większość z nich dotyczy programów flagowych, tzw. flagshipów:

  • Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim,
  • Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość,
  • Dane – Modele – Transformacje,
  • Przemiany środowiskowe.

4EU+ Flagship 1 introductory video

„Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim” to nazwa pierwszego programu flagowego Sojuszu 4EU+. W filmie reprezentanci sześciu uczelni 4EU+ przedstawiają zakres tematyczny F1 i najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed naukowcami, doktorantami, studentami współpracującymi w ramach Flagshipu. Realizując wspólne przedsięwzięcia naukowe i edukacyjne, przedstawiciele F1 chcą przyczynić się do promocji zdrowia i rozwoju inteligentnych miast. W filmie występuje m.in. dr Grzegorz Kula z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, koordynator F1 w 4EU+. Z uwagi na wielojęzyczny charakter prosimy o włączenie napisów.

4EU+ Flagship 2 introductory video

„Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków” to tytuł drugiego programu flagowego Sojuszu 4EU+. W filmie naukowcy i doktorantka z różnych uczelni członkowskich 4EU+ przybliżają tematykę drugiego programu flagowego Sojuszu 4EU+, cele badawcze i edukacyjne. W filmie występuje dr hab. Anna Wojtyś z Wydziału Neofilologii UW, która jest koordynatorką F2 w 4EU+. Z uwagi na wielojęzyczny charakter prosimy o włączenie napisów.

4EU+ Flagship 3 introductory video

„Dane – Modele – Transformacje” to tytuł trzeciego programu flagowego Sojuszu 4EU+, który stanowi nowatorskie połączenie różnych podejść do pytań dotyczących Big Data i nauk obliczeniowych. W filmie przedstawiciele uczelni członkowskich 4EU+ prezentują tematykę Flagshipu 3. oraz jego główne cele i dotychczasowe osiągnięcia. Wśród bohaterów filmu jest dr Marta Kopeć z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Z uwagi na wielojęzyczny charakter filmu prosimy o włączenie napisów.

4EU+ Flagship 4 introductory video

„Environmental transitions” to tytuł czwartego programu flagowego 4EU+. W jego ramach realizowane jest zarówno kształcenie, jak i badania, które zapewnią rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Flagship 4. obejmuje zagadnienia związane z różnymi obszarami nauk o życiu, Ziemi, chemii i środowisku. W filmie przedstawiciele uczelni członkowskich 4EU+ prezentują tematykę Flagshipu 4. oraz własne doświadczenia zdobyte podczas zajęć i kursów. Wśród nich jest przedstawiciel UW, Michał Kochanowski, student Wydziału Biologii UW. Z uwagi na wielojęzyczny charakter filmu prosimy o włączenie napisów.

Misja Sojuszu 4EU+

Misja Sojuszu 4EU+

TRAIN4EU+

W lipcu 2020 roku Sojusz 4EU+ otrzymał grant w konkursie programu Horyzont 2020 „Nauka z udziałem i dla społeczeństwa” na realizację projektu TRAIN4EU+ („Transforming ReseArch & INnovation agendas and support in 4EU”).  Jest on dodatkowym wsparciem, które pozwoli na wspólne opracowanie i wdrożenie długoterminowych strategii dotyczących badań i innowacji na uczelniach Sojuszu 4EU+. Otrzymane finansowanie pozwoli rozwinąć działania, które przysłużą się do wzmocnienia instytucjonalnych instrumentów wsparcia dla badań naukowych i innowacji. Będą one dotyczyły m.in.

  • wdrażania i promocji open science,
  • budowania kapitału ludzkiego,
  • cyfryzacji i upraszczania procesów administracyjnych związanych z badaniami,
  • zapewniania równych szans w prowadzeniu badań,
  • współpracy z przedsiębiorstwami, organizacjami non-profit i innymi organizacjami sektora publicznego i prywatnego.

Projekt TRAIN4EU+ z dofinansowaniem H2020

Newsletter 4EU+

 

Aktualności

www.uw.edu.pl/tag/4eu 

Europejskie spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim

Kursy Sojuszu 4EU+

Budowanie mostów w Europejskim Uniwersytecie

MERGED – wspólne studia magisterskie uczelni 4EU+

Wyniki konkursów 4EU+ dla nauczycieli akademickich

Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas dołącza do Sojuszu 4EU+

Solidarni z Ukrainą – finansowanie z programu NAWA

Annual Meeting 4EU+ w Kopenhadze

Uniwersytet Europejski

Dni Erasmusa z 4EU+

13 października 2022 roku studenci i doktoranci z UW oraz sześciu pozostałych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogli wziąć udział w wydarzeniu online „Erasmus+ Days with 4EU+”. Podczas spotkania zaprezentowano możliwości związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+. Wydarzenie wpisuje się w międzynarodowe obchody Dni Programu Erasmus+.

Uniwersytet Genewski w Sojuszu 4EU+

Projekt Sojuszu 4EU+ nagrodzony przez Komisję Europejską

Spotkanie Governing Board 4EU+ w Heidelbergu

Minigranty Uniwersytetu Karola dla studentów i doktorantów

19 minigrantów Uniwersytetu Karola dla zespołów z udziałem UW

Warsztaty „Collegio Futuro”

„Collegio Futuro” to wspólne forum doktoranckie uczelni członkowskich 4EU+, którego celem jest rozwijanie podstawowych umiejętności niezbędnych przyszłym liderom do stawiania czoła pilnym wyzwaniom środowiskowym, społecznym i gospodarczym.

 

Podczas warsztatów doktoranci wspólnie pracowali nad projektami dotyczącymi praktycznego podejścia do problemów środowiskowych, zdobywając nowe umiejętności w zakresie komunikacji interdyscyplinarnej, tworzenia projektów czy myślenia systemowego i projektowego.

 

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie 4EU+ >>

 

Finałowe zajęcia odbyły się od 26 do 28 lipca 2022 roku na UW.

Szkoła letnia „4EU+ Against Cancer”

Od 3 do 9 lipca 2022 roku na UW odbyła się szkoła letnia „4EU+ Against Cancer”. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach projektu edukacyjnego 4EU+, wzięli udział studenci, doktoranci i naukowcy specjalizujący się m.in. w dziedzinie onkologii, biologii i biotechnologii.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie 4EU+ >>

Finałowa konferencja projektu UNREAD

Procesy transformacji miejskiej, gentryfikacja, prawo ochrony środowiska, architektura i pamięć w miastach. To niektóre z tematów poruszanych podczas finałowej konferencji projektu „Urban Regulations and Political Memory: Towards understanding Spatio-Temporal aspects of Urban Development” (UNREAD), która odbyła się w dniach 24–25 marca 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

 

UNREAD to jeden z projektów edukacyjnych 4EU+, interdyscyplinarny kurs prowadzony przez zespół historyków, prawników i geografów z trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Mediolanie i Uniwersytetu Karola. Podczas 30-godzinnego kursu studenci uczestniczyli w wykładach online prowadzonych przez nauczycieli akademickich z uniwersytetów 4EU+.

 

38 studentów i doktorantów oraz 12 pracowników naukowych wzięło udział w ostatniej części projektu – konferencji zorganizowanej w BUW. Studenci przygotowali eseje i zaprezentowali je podczas dwóch paneli konferencji. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić kampus i bibliotekę UW, wysłuchać koncertu, zintegrować się z kolegami z innych uczelni i nawiązać międzynarodowe kontakty.

 

Więcej informacji na stronie 4EU+ >>

Logotyp Erasmus+

Ważne kontakty

Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych – jednostka koordynująca udział UW w Sojuszu 4EU+

Biuro Prasowe – kontakt dla mediów

 

Grafika 4EU+ media społecznościowe sojuszu

 

strona 4EU+: https://4euplus.eu

konto 4EU+ na Twitterze: twitter.com/4EUplusAlliance

konto 4EU+ na Facebooku: www.facebook.com/4EUplusAlliance

konto 4EU+ na Instagramie: instagram.com/4euplus_alliance/

kanał 4EU+ na YouTube >>

Koordynatorzy programów flagowych na UW

  • dr Catherine Suski-Grabowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) / dr Grzegorz Kula (Wydział Nauk Ekonomicznych) – Flagship 1 „Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim”
  • dr hab. Kamila Miłkowska-Samul (Wydział Lingwistyki Stosowanej) / dr hab. Agata Bareja-Starzyńska (Wydział Orientalistyczny) Flagship 2 „Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość”
  • dr hab. Błażej Miasojedow (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) / prof. Anna Zatorska-Goldstein (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) – Flagship 3 „Dane – Modele – Transformacje”
  • dr Katarzyna Roguz (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem)Flagship 4 „Przemiany środowiskowe”

Ogłoszenia

Zajęcia 4EU+ dla studentów i doktorantów

Prezentacja programu MERGED

28 października o godz. 16.00 odbędzie się prezentacja studiów drugiego stopnia Erasmus Mundus Joint Master in Global Environment and Development.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się >>

 

Program MERGED został opracowany w ramach Sojuszu 4EU+. Jest realizowany przez trzy uczelnie członkowskie 4EU+: Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Mediolanie.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu >>

Kurs dot. patogenezy epilepsji

Do 30 listopada studenci i doktoranci uczelni 4EU+, w tym UW, mogą zapisać się na zajęcia online dotyczące epilepsji: International Online Course on the Pathogenesis of Epilepsy. To już trzecia edycja kursu. Zajęcia odbędą się od 27 lutego 2025 roku do 29 maja 2025 roku. Kurs potrwa 50 godzin. Studenci będą mogli otrzymać za niego 3 pkt ECTS.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie kursu >>

Konferencja dot. monitorowaniu chorób zakaźnych

Naukowcy UW mogą wziąć udział w konferencji międzynarodowej w ramach projektu 4EU+ Swealth (Wastewater Monitoring for Public Health).

 

Podczas wydarzenia przedstawione zostaną prezentacje naukowe podkreślające obecny stan wiedzy i perspektywy dotyczące monitoringu chorób zakaźnych w ściekach. Będzie to m.in. okazja do zastanowienia się, w jaki sposób zintegrować podejście naukowe z krajowymi i międzynarodowymi planami monitorowania. Przedstawione zostaną przykłady projektów z różnych państw na całym świecie.

 

Konferencja jest współorganizowana przez Sojusz 4EU+ we współpracy z innymi partnerami, m.in. Światową Organizacją Zdrowia czy Geneva Health Forum.

 

Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w Paris Brain Institute oraz online.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej 4EU+.

Kursy Uniwersytetu Karola o kompetencjach pedagogicznych

Uniwersytet Karola w Pradze organizuje serię bezpłatnych zajęć dotyczących rozwoju kompetencji pedagogicznych.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sojuszu 4EU+ >>

Trzecia edycja warsztatów 4EU+ o Otwartej Nauce

Kurs MOOC o umiejętności rozumienia danych

„Umiejętność rozumienia danych: czemu służą i dlaczego mają znaczenie?” (ang. Data Literacy: What is it and Why Does it Matter?) to tytuł otwartego kursu online.

 

Kurs będzie dotyczyć zagadnień z trzech obszarów: życia prywatnego, społecznego i naukowego. Uczestnicy będą rozwijali umiejętności rozumienia danych, uwzględniając również ryzyko i konsekwencje, jakie przynoszą technologie oparte na wykorzystywaniu danych.

 

Cele kursu: 

  • rozwój  umiejętności identyfikacji i zrozumienia różnych ról, jakie pełnią technologie cyfrowe w życiu codziennym;
  • wypracowanie umiejętności rozpoznawania wpływu technologii na ludzkie życie; 
  • wzmocnienie umiejętności rozumienia sposobu, w jaki technologie te kształtują rozwój nauki i jak można wykorzystać je do zaspokajania naszych potrzeb.

 

Formularz rejestracji na kurs dostępny jest tutaj >>

Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Czas trwania warsztatów to około 11 godzin (elastyczne terminy zajęć i zaliczeń).

 

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie 4EU+ >>

Otwarty kurs online „European Citizenship”

„European Citizenship” to bezpłatny kurs online przygotowany przez Sojusz 4EU+ i sfinansowany z programu Erasmus+. Jego tematem jest rozwój i zakres obywatelstwa europejskiego oraz wyzwania z nim związane.

 

Z kursu może skorzystać każdy zainteresowany. Podzielony jest on na trzy moduły, składające się z wykładów w formie wideo, tekstów, quizów, forów dyskusyjnych i zadań dla uczestników. Szacowany czas pracy uczestnika to 2–3 godziny tygodniowo przez trzy tygodnie.

 

Film promocyjny kursu „European Citizenship” >>

 

Informacje na temat zapisów znajdują się na platformie Coursera >>

Materiały z warsztatów o Open Science

Uczelnie Sojuszu 4EU+ zorganizowały serię warsztatów dotyczących różnych aspektów Otwartej Nauki. Prezentacje i nagrania webinarów są dostępne na stronie 4EU+ >>

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn