Ważne kontakty
Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych – jednostka koordynująca udział UW w Sojuszu 4EU+
Biuro Prasowe – kontakt dla mediów
strona 4EU+: https://4euplus.eu
konto 4EU+ na Twitterze: twitter.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Facebooku: www.facebook.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Instagramie: instagram.com/4euplus_alliance/
Koordynatorzy programów flagowych na UW
- dr Catherine Suski-Grabowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) / dr Grzegorz Kula (Wydział Nauk Ekonomicznych) – Flagship 1 „Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim”
- dr hab. Kamila Miłkowska-Samul (Wydział Lingwistyki Stosowanej) / dr hab. Agata Bareja-Starzyńska (Wydział Orientalistyczny) – Flagship 2 „Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość”
- dr hab. Błażej Miasojedow (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) / prof. Anna Zatorska-Goldstein (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) – Flagship 3 „Dane – Modele – Transformacje”
- dr Katarzyna Roguz (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem) – Flagship 4 „Przemiany środowiskowe”
Ogłoszenia
Seminarium o nadziei
Naukowcy z pięciu europejskich uniwersytetów 4EU+ będą rozmawiać i dyskutować na temat pojęcia nadziei, biorąc po uwagę różne perspektywy i konteksty, m.in. zdrowie, klimat czy sztuczna inteligencja. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada w godz. od 16.00 do 18.30 w Kopenhadze oraz online.
Aby wziąć udział w seminarium Hope between fantasy and reality, należy zarejestrować się >>
Szczegółowy program oraz więcej informacji dostępnych jest na stronie 4EU+ >>
Warsztaty The fragile body in architecture
The fragile body in architecture to tytuł warsztatów organizowanych w ramach drugiego programu flagowego 4EU+„Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość”.
Warsztaty odbędą się 26 listopada w godz. 17.00–19.00 w Genewie oraz online. Rejestracja na warsztaty będzie otwarta do 25 listopada. Formularz rejestracyjny >>
Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Genewski we współpracy z Uniwersytetem w Kopenhadze oraz Uniwersytetem Karola w Pradze.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie 4EU+ >>
Kurs dot. patogenezy epilepsji
Do 30 listopada studenci i doktoranci uczelni 4EU+, w tym UW, mogą zapisać się na zajęcia online dotyczące epilepsji: International Online Course on the Pathogenesis of Epilepsy. To już trzecia edycja kursu. Zajęcia odbędą się od 27 lutego 2025 roku do 29 maja 2025 roku. Kurs potrwa 50 godzin. Studenci będą mogli otrzymać za niego 3 pkt ECTS.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie kursu >>
Konferencja dot. monitorowaniu chorób zakaźnych
Naukowcy UW mogą wziąć udział w konferencji międzynarodowej w ramach projektu 4EU+ Swealth (Wastewater Monitoring for Public Health).
Podczas wydarzenia przedstawione zostaną prezentacje naukowe podkreślające obecny stan wiedzy i perspektywy dotyczące monitoringu chorób zakaźnych w ściekach. Będzie to m.in. okazja do zastanowienia się, w jaki sposób zintegrować podejście naukowe z krajowymi i międzynarodowymi planami monitorowania. Przedstawione zostaną przykłady projektów z różnych państw na całym świecie.
Konferencja jest współorganizowana przez Sojusz 4EU+ we współpracy z innymi partnerami, m.in. Światową Organizacją Zdrowia czy Geneva Health Forum.
Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w Paris Brain Institute oraz online.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej 4EU+.
Kursy Uniwersytetu Karola o kompetencjach pedagogicznych
Uniwersytet Karola w Pradze organizuje serię bezpłatnych zajęć dotyczących rozwoju kompetencji pedagogicznych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sojuszu 4EU+ >>
Kurs MOOC o umiejętności rozumienia danych
„Umiejętność rozumienia danych: czemu służą i dlaczego mają znaczenie?” (ang. Data Literacy: What is it and Why Does it Matter?) to tytuł otwartego kursu online.
Kurs będzie dotyczyć zagadnień z trzech obszarów: życia prywatnego, społecznego i naukowego. Uczestnicy będą rozwijali umiejętności rozumienia danych, uwzględniając również ryzyko i konsekwencje, jakie przynoszą technologie oparte na wykorzystywaniu danych.
Cele kursu:
- rozwój umiejętności identyfikacji i zrozumienia różnych ról, jakie pełnią technologie cyfrowe w życiu codziennym;
- wypracowanie umiejętności rozpoznawania wpływu technologii na ludzkie życie;
- wzmocnienie umiejętności rozumienia sposobu, w jaki technologie te kształtują rozwój nauki i jak można wykorzystać je do zaspokajania naszych potrzeb.
Formularz rejestracji na kurs dostępny jest tutaj >>
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Czas trwania warsztatów to około 11 godzin (elastyczne terminy zajęć i zaliczeń).
Otwarty kurs online „European Citizenship”
„European Citizenship” to bezpłatny kurs online przygotowany przez Sojusz 4EU+ i sfinansowany z programu Erasmus+. Jego tematem jest rozwój i zakres obywatelstwa europejskiego oraz wyzwania z nim związane.
Z kursu może skorzystać każdy zainteresowany. Podzielony jest on na trzy moduły, składające się z wykładów w formie wideo, tekstów, quizów, forów dyskusyjnych i zadań dla uczestników. Szacowany czas pracy uczestnika to 2–3 godziny tygodniowo przez trzy tygodnie.
Film promocyjny kursu „European Citizenship” >>
Informacje na temat zapisów znajdują się na platformie Coursera >>
Materiały z warsztatów o Open Science
Uczelnie Sojuszu 4EU+ zorganizowały serię warsztatów dotyczących różnych aspektów Otwartej Nauki. Prezentacje i nagrania webinarów są dostępne na stronie 4EU+ >>