Uniwersytet Warszawski jest członkiem stowarzyszeń uczelni działających na rzecz integracji i umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, mobilności studentów i pracowników, a także rozwoju wspólnych inicjatyw badawczych i projektów dydaktycznych:
Uniwersytet, a także jego wydziały i inne jednostki, należą do sieci i konsorcjów naukowych:
- sojuszu 8 europejskich uniwersytetów badawczych 4EU+, który otrzymał status uniwersytetu europejskiego. W konsorcjum oprócz UW są także: Uniwersytet Karola (Czechy), Uniwersytet w Heidelbergu (Niemcy), Uniwersytet Sorboński (Sorbonne Université, Francja), Uniwersytet Kopenhaski (Dania), Uniwersytet w Mediolanie (Włochy), Uniwersytet Genewski (Szwajcaria) oraz Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas (Francja);
- polskich. Są to m.in.: Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT), Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT);
- międzynarodowych, np.: : IMISCOE Research Network, European Research Consortium for Informatics and Mathematics, European Consortium for Political Research, European Law Faculties Association;
- powoływanych do realizacji konkretnych projektów badawczych, finansowanych z funduszy krajowych (MEiN, NCN, NCBR, FNP) lub środków Unii Europejskiej.
Przykłady współpracy międzynarodowej
- Współpraca z Uniwersytetem w Cambridge
Od 2014 roku studenci Uniwersytetu w Cambridge mogą uczestniczyć w kursach języka polskiego oraz zajęciach dotyczących polskiej literatury i kultury. W pierwszych latach program miał charakter pilotażowy. Dzięki umowie podpisanej w 2017 roku między Uniwersytetem Warszawskim, brytyjską uczelnią oraz Fundacją na rzecz Nauki Polskiej studia polskie weszły na stałe do oferty Cambridge. Porozumienie zakłada rozwój współpracy nie tylko w zakresie studiów polonoznawczych, lecz także wspólne projekty naukowe.
Więcej
- Współpraca z Uniwersytetem Columbia
W 2016 roku Uniwersytet Warszawski z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności uruchomił Szkołę Edukacji, czyli specjalny program dziennych studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli, opracowany we współpracy z Kolegium Nauczycielskim nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.
Więcej
Współpraca dydaktyczna w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
W ramach Akcji 2 finansowane są projekty partnerstwa strategicznego, w których biorą udział szkoły wyższe i przedsiębiorstwa. Są to przedsięwzięcia na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. W 2022 roku UW realizował 15 projektów Erasmus+ typu KA2 oraz uczestniczył w 14 projektach realizowanych w ramach działań w sektorze szkolnictwa wyższego zarządzanych przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli.
Uniwersytet Warszawski we współpracy z uczelniami zagranicznymi prowadzi ponad 20 programów studiów.