Działają tu trzy instytuty i jedna katedra, ale wydział ciągle się rozbudowuje. W miejscowości Chęciny w Górach Świętokrzyskich powstanie niebawem Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, gdzie będą odbywały się zajęcia terenowe, a także letnie szkoły geologii dla studentów z całej Europy.
Kierunki i specjalności
Tym, którzy chcą zajmować się badaniem Ziemi, jej historią, budową, własnościami i zachodzącymi w niej procesami wydział oferuje kierunki:
Studia I stopnia
- geologia
- geologia stosowana (3,5-letnie studia inżynierskie)
Studia II stopnia
Kandydat w trakcie rekrutacji wybiera jedną z dziewięciu specjalności:
– hydrogeologia,
– geochemia, mineralogia i petrologia,
– geologia inżynierska,
– geologia klimatyczna,
– geologia stratygraficzna i sedymentologia,
– geologia złożowa i gospodarcza,
– ochrona środowiska,
– paleontologia,
– tektonika i kartografia geologiczna.
Siedziba, muzeum, laboratoria
Budynek wydziału mieści się na kampusie „Ochota”. Eksponowane w gablotach na korytarzu minerały, okazy paleontologiczne i skamieniałości, stwarzają niepowtarzalny klimat i zachęcają gości do odwiedzenia znajdującego się w budynku muzeum. Muzeum Geologiczne im. Stanisława Józefa Thugutta – bo tak brzmi jego pełna nazwa – kryje kilkadziesiąt tysięcy okazów dawnych form życia, minerałów oraz kolekcję meteorytów.
Na Wydziale Geologii działają profesjonalne laboratoria analityczne wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą:
- Międzyinstytutowe Laboratorium Mikroanalizy Minerałów i Substancji Syntetycznych,
- Pracownia Rentgenowska,
- Laboratorium Chemii Wód, Gleb i Skał,
- Pracownia Mikroskopii Optycznej,
- Pracownia Geomikrobiologiczna.
Co po geologii?
Wielu geologów lubi swój zawód ze względu na pracę w terenie, kontakt z naturą i możliwość podróżowania po Polsce i po świecie. Zawód geologa bowiem rzadko kiedy wiąże się tylko i wyłącznie z pracą przy biurku.
Geologia przygotowuje specjalistów, którzy znajdują pracę w różnych gałęziach przemysłu i usług związanych z budownictwem, ochroną środowiska, poszukiwaniem wody dla celów pitnych, leczniczych, przemysłowych, ochroną jej zasobów, a także poszukiwaniem surowców naturalnych.
Ważnym miejscem zatrudnienia jest też przemysł górniczy i Państwowy Instytut Geologiczny. Pracę oferują również urzędy państwowe i międzynarodowe korporacje naftowe.