To jedyne miejsce w Polsce oraz jedno z niewielu na świecie, gdzie można nauczyć się języka bengalskiego i tamilskiego. Orientaliści z UW zajmują się też Afryką, bo na wydziale prowadzone są też zajęcia z suahili czy języka amharskiego.

 

Choć formalnie Instytut Orientalistyczny w wydział przekształcił się w 2005 roku, to początki orientalistyki na UW sięgają 1932 roku.

 

Na orientalistyce zajęcia najczęściej prowadzone są w kameralnych grupach, liczących do 15 osób. Studia przyciągają co roku wielu chętnych. Kandydaci są szczególnie zainteresowani japonistyką i sinologią, które od lat znajdują się w czołówce najpopularniejszych kierunków pod względem rywalizacji o jedno miejsce.

 

Orientalistyka w ośmiu smakach

 

Na kierunku orientalistyka na studiach pierwszego stopnia do wyboru jest w tym roku osiem specjalizacji. W zależności od obszaru, którego dotyczą studia, słuchacze uczą się nie tylko języka, niezbędnego do poznania kultury danego regionu, zgłębiają również literaturę, historię, filozofię i poznają zagadnienia społeczno-kulturowe.

 

Studia stacjonarne I stopnia:

Studia stacjonarne II stopnia:

Za wschodnią granicą

 

Na Wydziale Orientalistycznym działa Studium Europy Wschodniej, które prowadzi studia dla osób zainteresowanych kulturą, historią i gospodarką krajów Europy Wschodniej, Środkowej, Rosji czy Bałkanów. Odbywają się też zajęcia z podstaw nauki o państwie i prawie, zagadnień socjologicznych, demograficznych czy politologicznych. Na studiach wschodnich można też nauczyć się praktycznego języka rosyjskiego. Studia można kontynuować na poziomie magisterskim, gdzie do wyboru jest sześć specjalizacji: Europa Wschodnia, Rosja, Azja Środkowa, Kaukaz,  Europa Środkowa oraz Bałkany.

 

Podszkolić urdu?

 

Szkoła Języków Wschodnich, która jest częścią wydziału, prowadzi lektoraty z ponad 30 języków obcych. Są wśród nich zajęcia z języka azerbejdżańskiego, czeczeńskiego, hebrajskiego, jidysz, mongolskiego, ormiańskiego czy wietnamskiego.