Po pedagogice na UW można nie tylko zostać nauczycielem w przedszkolu, szkole dla dorosłych albo klasie integracyjnej, ale i doradcą zawodowym albo animatorem kultury.
„– Co studiujesz? – Pedagogikę. – Chcesz uczyć dzieci?”. Na ogół tak kojarzy się przyszłość zawodowa absolwentów studiów pedagogicznych. Oprócz edukacji wczesnoszkolnej, po której można uczyć w przedszkolach, żłobkach czy klubikach, WPUW prowadzi jeszcze dziewiętnaście specjalności. Skończenie jednej z nich na uniwersyteckiej pedagogice ułatwia szansę na podjęcie pracy jako menedżer oświaty, edukator medialny albo artystyczny, osoba pracująca z rodziną oraz nauczyciel języka angielskiego w grupach dla najmłodszych.
Na studiach I i II stopnia kandydaci mają do wyboru po cztery kierunki i wiele specjalizacji. I tak studenci WPUW, którzy wybrali ścieżkę pedagogika małego dziecka, zdobywają wiedzę na temat rozwoju biologicznego i psychicznego dzieci. Już po studiach potrafią stymulować najmłodszych do zabawy i dobierać odpowiednią dla nich literaturę. Znają współczesne teorie kształcenia, wychowania i socjalizacji dzieci w wieku od urodzenia do końca I etapu edukacyjnego. Absolwenci andragogiki z kolei potrafią doradzić w poszukiwaniu pracy. Wiedzą jak poprowadzić szkolenie oraz zastosować nowoczesne technologie w edukacji dorosłych np. jak uczyć przez internet.
Wydział ma siedzibę przy ul. Mokotowskiej 16/20.
Studia I stopnia
- andragogika (profil praktyczny)
– specjalność organizacja edukacji dorosłych
- pedagogika społeczno-wychowawcza (profil praktyczny)
– specjalności animacja społeczno-kulturalna; pedagog szkolny, doradca edukacyjno-zawodowy; pomoc społeczno-wychowawcza dziecku i rodzinie
- pedagogika małego dziecka (profil praktyczny)
– specjalności edukacja i opieka nad małym dzieckiem; edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, studia nauczycielskie; edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z wczesnym nauczaniem języka angielskiego, studia nauczycielskie
- pedagogika specjalna i edukacja społeczna (profil praktyczny)
– specjalności pedagogika włączająca, studia nauczycielskie; terapia i wspomaganie rozwoju; edukacja dla rozwoju społecznego
Studia II stopnia
- andragogika (profil ogólnoakademicki)
– specjalności edukacja pozaformalna dorosłych – prowadzenie szkoleń; doradztwo zawodowe i edukacyjne dorosłych
- pedagogika (profil ogólnoakademicki)
– specjalności animacja społeczno-kulturalna; edukacja medialna; polityka oświatowa – menedżer oświaty; praca społeczno-wychowawcza z dzieckiem i rodziną; edukacja integracyjna i edukacja włączająca
- pedagogika nauczycielska (profil praktyczny, studia nauczycielskie)
– specjalności edukacja artystyczna; pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna; wczesne nauczanie języka angielskiego (zostanie uruchomiona w II turze rekrutacji, gdy nie dojdzie do utworzenia kierunku graduate programme in teaching English to young learners)
- graduate programme in teaching English to young learners (profil praktyczny, studia nauczycielskie w języku angielskim)
Studia III stopnia
Trwają cztery lata i są prowadzone w formie indywidualnych studiów stacjonarnych w zakresie specjalności pedagogika. Na studia może zostać przyjęta osoba z tytułem magistra lub równorzędnym z nauk humanistycznych i społecznych. Limit miejsc w roku akademickim 2014/2015 wynosi trzydzieści.
Więcej informacji