2 lipca miało miejsce, widoczne w Ameryce Południowej, zaćmienie słońca. Radek Poleski, członek zespołu OGLE – projektu badawczego UW realizowanego w Chile, sfotografował to unikalne zjawisko.

Całkowite zaćmienie słońca można było zaobserwować 2 lipca w Ameryce Południowej. Niecodzienne zjawisko było widoczne m.in. w Chile. Mieści się tam Obserwatorium Astronomiczne Las Campanas, w którym pracują astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, realizujący projekt OGLE.

 

Radek Poleski, jeden z pracowników projektu OGLE, uwiecznił ten wyjątkowy moment na zdjęciu. Widoczna grafika składa się z trzech nieedytowanych komputerowo zdjęć zaćmienia słońca. W Polsce zjawisko nie było zauważalne, ale można było obserwować je poprzez transmisję NASA w Internecie. W Chile, w okolicach Las Campanas, całkowite zaćmienie było widoczne niecałe dwie minuty, około godziny 22.40 czasu polskiego.

 

Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) to projekt realizowany przez naukowców Obserwatorium Astronomicznego UW pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Jest to największy projekt badawczy w historii polskiej astronomii. Celem projektu jest obserwacja zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego za pomocą polskiego teleskopu zlokalizowanego w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Podczas blisko 30 lat obserwacji nieba, naukowcy z UW dokonali wielu odkryć astronomicznych. Jednym z nich jest odkrycie ciała pozaneptunowego w Układzie Słonecznym, któremu zespół badaczy, na cześć słowiańskiej bogini, nadał nazwę Dziewanna.