19 grudnia odbędzie się spotkanie z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”, podczas którego prelekcję zatytułowaną „Puszcza Białowieska – ostatni las” wygłosi Adam Wajrak, popularyzator wiedzy o ochronie przyrody. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Adam Wajrak jest dziennikarzem, autorem książek popularnonaukowych i działaczem na rzecz ochrony przyrody. Zajmuje się wpływem człowieka na środowisko naturalne. Od dwudziestu lat mieszka we wsi Teremiski leżącej na obszarze Puszczy Białowieskiej.
W jednym z reportaży tak opisał o Puszczy Białowieskiej: „Dla wielu Puszcza to drzewostany podzielone na typy lasów, wydzielania i oddziały. Tu oddział numer taki i taki albo bór lub grąd, albo ols. Dla mnie Puszcza to mikroświaty składające się na wielki leśny wszechświat. To kosmos drzew pełen galaktyk. W tym moim wszechświecie galaktyką jest wielkie albo wykrzywione drzewo. Albo wykrot czy bajorko. Albo bardzo omszony pień klonu, który robi się z każdą mokrą jesienią coraz bardziej zielony. Lub złamany na kilku metrach świerk, na którym wyrastają huby. Albo powalony dąb, na którym z każdym rokiem przybywa małych świerków. Moją galaktyką może też być stopa wielkiej olchy pokryta mchami i paprociami, która stoi sobie w wodzie”.
Wykład „Puszcza Białowieska – ostatni las” rozpocznie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).
W lipcu rektorzy uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Politechniki Warszawskiej oraz prezes PAN zaapelowali o zaprzestanie wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. List otwarty w tej sprawie wystosowali również dziekani wydziałów przyrodniczych polskich uniwersytetów.