30 261 kandydatów, 56 009 zapisów – 22 lipca zostały ogłoszone wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia (Psychology), a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski.

Na studia na Uniwersytecie Warszawskim przyjmowane są osoby, które osiągają próg kwalifikacji przewidziany dla danego kierunku i mieszczą się w określonym limicie miejsc. Tegoroczna rekrutacja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia trwała od 6 czerwca do 10 lipca. Kandydaci mogli wybierać spośród ponad 200 programów.

 

W rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych magisterskich Uniwersytet Warszawski przygotował 19 899 miejsc na studiach stacjonarnych i 4 788 na niestacjonarnych.

 

Wyniki rekrutacji zostały ogłoszone 22 lipca. O tym, czy kwalifikacja przebiegła pomyślnie, kandydaci mogą dowiedzieć się ze swoich osobistych kont w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).

 

Ponad 30 tys. kandydatów

W systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Uniwersytecie Warszawskim zarejestrowało się 30 261 osób, które dokonały 56 009 zapisów (w tym na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie: 49 431, a na studia drugiego stopnia: 6 578). Rekordzista zapisał się na osiemnaście kierunków studiów (dwie osoby).

Według wstępnych wyników najwięcej zapisów dokonano na kierunki:

  • psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (2 742 osoby);
  • zarządzanie, stacjonarne, pierwszego stopnia (2 683);
  • ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, stacjonarne, pierwszego stopnia (2 411);
  • filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (1 928);
  • prawo, stacjonarne, jednolite magisterskie (1 867);
  • finanse biznesu i rachunkowość, stacjonarne, pierwszego stopnia (1 633);
  • stosunki międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia (1 604);
  • kierunek lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie (1 477);
  • dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, pierwszego stopnia (1 197);
  • informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia (1 084).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach:

  • kierunku lekarskim, stacjonarne, jednolite magisterskie (24,62 osób na jedno miejsce);
  • orientalistyka – japonistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia (22,76);
  • Business and Management, stacjonarne, pierwszego stopnia (19,15);
  • orientalistyka – koreanistyka, stacjonarne, pierwszego stopnia (15,76);
  • psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (13,57);
  • orientalistyka – sinologia, stacjonarne, pierwszego stopnia (12,52);
  • filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (12,05);
  • stosunki międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia (10,02);
  • chemia medyczna, stacjonarne, pierwszego stopnia (8,56);
  • dziennikarstwo i medioznawstwo, stacjonarne, pierwszego stopnia (8,55).

Są to cząstkowe wyniki – trwają jeszcze zapisy na część kierunków drugiego stopnia oraz niektóre studia niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Informacje dotyczące terminów rekrutacji i ogłoszenia jej wyników znajdują się w opisach poszczególnych kierunków na stronie IRK oraz w załączniku nr 4 do uchwały nr 269 Senatu UW z 24 maja 2023 roku, która dostępna jest na stronie Biura ds. Rekrutacji w zakładce „Akty prawne”.

Składanie dokumentów

Osoby zakwalifikowane na studia mają trzy dni na złożenie wymaganych dokumentów w wydziałowych komisjach rekrutacyjnych, zgodnie z informacją przekazaną na osobistym koncie w IRK. Przyjmowanie dokumentów przewidziane jest w dniach 23–25 lipca. Kandydaci zakwalifikowani w kolejnych turach będą mogli składać dokumenty odpowiednio 26 i 29 lipca oraz 30–31 lipca. Kandydat może wcześniej zapoznać się z terminami, które podane są na stronie IRK w opisie zasad rekrutacji danego kierunku.

 

Jeżeli kandydat nie złoży dokumentów we wskazanym na osobistym koncie w IRK odpowiednim terminie, na jego miejsce zakwalifikowana zostanie kolejna osoba z listy rezerwowej.

 

W przypadku gdy limit miejsc na danym kierunku nie zostanie wypełniony, może zostać uruchomiona dodatkowa tura zapisów. Rejestracje uruchamiane będą w sierpniu i we wrześniu.

Nowe kierunki studiów
  • Bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych

To kierunek o profilu ogólnoakademickim, który kontynuuje najlepsze tradycje dotychczas oferowanego kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Kierunek oferuje trzy nowe specjalizacje: zarządzanie kryzysowe, służby mundurowe, cyberprzestępczość.

 

  • Business and Management, studia pierwszego stopnia na Wydziale Zarządzania

Studia z językiem wykładowym angielskim mają na celu przygotowanie studentów do rozwiązywania złożonych problemów związanych z zarządzaniem organizacjami w globalnym otoczeniu biznesowym. W ramach studiów teoria zarządzania i jakości zintegrowana zostanie z ekonomią, finansami i naukami prawnymi, co umożliwi kompleksowe podejście do analiz i diagnoz sytuacji biznesowych.

 

  • Edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym

Studia są skierowane do osób angażujących się w działania społeczności lokalnej, zainteresowanych aktywnością w organizacjach pozarządowych, chcących pracować w charakterze animatorów lub edukatorów w przestrzeni pozaszkolnej. Studenci tego kierunku uzyskają uprawnienia do wykonywania zawodu: animator społeczno-kulturalny, pedagog animacji kulturalnej, animator czasu wolnego młodzieży oraz wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

  • Energetyka jądrowa, studia pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki

Studia będą realizowane we współpracy z uczelniami mającymi wieloletnie doświadczenie w kształceniu kadry elektrowni jądrowych. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w sektorze energetyki jądrowej, w obszarze bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej, prowadzić badania naukowe w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych i ośrodkach przemysłowych oraz współkształtować politykę energetyczną kraju.

 

  • Adult Education and Developmental Activities Design, studia drugiego stopnia na Wydziale Pedagogicznym

Studia z językiem wykładowym angielskim są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w dziedzinie edukacji osób dorosłych. Absolwenci kierunku będą posiadali umiejętności niezbędne do projektowania i realizacji programów kształcenia dorosłych oraz do pracy w różnych środowiskach, takich jak placówki edukacyjne, organizacje non-profit, agencje rządowe, firmy i międzynarodowe organizacje rozwojowe.

 

  • Edukacja alternatywna z edukacją artystyczną, studia drugiego stopnia na Wydziale Pedagogicznym

Absolwenci tego kierunku uzyskają uprawnienia do wykonywania zawodu: pedagoga/edukatora edukacji alternatywnej, edukatora w działach edukacyjnych instytucji artystycznych i instytucji kultury, instruktora amatorskiego ruchu artystycznego (teatralnego), kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży. Dodatkowo po zrealizowaniu studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku edukacja alternatywna uzyskają uprawnienia pedagoga szkolnego.

 

  • Europejskie studia ukrainistyczne, studia drugiego stopnia na Wydziale Lingwistyki Stosowanej

Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do uczestnictwa w przestrzeniach instytucjonalno-medialnych, w tym instytucjach kulturalno-oświatowych, placówkach dyplomatycznych oraz instytucjach administracji publicznej. Rozwinięte zdolności językowe w zakresie biznesu pozwolą im również na pracę w organizacjach związanych z turystyką i handlem międzynarodowym.

 

  • Ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem

To studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony. Istotną część programu stanowią organizowane przez Wydział Biologii w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie warsztaty terenowe, a także praktyki w instytucjach publicznych bądź społecznych zajmujących się ochroną zwierząt.

 

  • Rachunkowość i controlling, studia drugiego stopnia na Wydziale Zarządzania

Absolwenci kierunku posiadać będą szeroką wiedzę z zakresu rachunkowości finansowej (według regulacji prawa krajowego i międzynarodowego), zarządczej i controllingu oraz roli podatków w rachunkowości. Kierunek oferuje dwie ścieżki kształcenia: rachunkowość i rewizja finansowa oraz controlling.

 

  • Sztuka pisania, studia drugiego stopnia na Wydziale Polonistyki

To kontynuacja studiów pierwszego stopnia, która umożliwia rozwijanie zainteresowań związanych z tworzeniem literatury i pogłębianie literaturoznawczych kompetencji badawczych. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w redakcjach pism, wydawnictwach, instytucjach związanych z nowymi mediami, marketingu medialnym, portalach internetowych, a także jako copywriter, twórca literatury czy krytyk literacki.