To coś dla tych, którzy lubią stare fotografie. Od 8 czerwca do 30 października poprzez stronę Muzeum UW można oglądać niepublikowane wcześniej kadry Warszawy z czasu I wojny światowej.

23 szklane negatywy z okresu I wojny światowej przechowywane były w Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall. Nie wiadomo, kto i kiedy je wykonał. Pokazują życie codzienne Warszawy, pod okupacją niemiecką. Wystawę „Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall” można zwiedzać za pomocą wirtualnego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, który dostępny jest na stronie Muzeum UW.

 

Historia w powiększeniu

Co tydzień publikowane jest jedno zdjęcie. Najpierw jego fragmenty można zobaczyć na profilu Muzeum UW na Facebooku, a w piątek cały kadr na stronie muzeum. Do tej pory odkryto w całości jedną fotografię, przedstawiającą Pałac Staszica z ok. 1916 roku. Na prezentowanym zdjęciu pałac przypomina cerkiew (w 1895 roku został przebudowany przez Rosjan). Szklane negatywy pozwalają na wywołanie powiększonych fotografii w bardzo dobrej jakości. Ze zdjęcia można dowiedzieć się, jakie przeznaczenie w czasie I wojny światowej miał ten budynek, podejrzeć codzienne życie warszawian przemieszczających się po Nowym Świecie, a nawet odczytać nazwy szyldów ulicznych.

 

Następna zagadka

Kolejna fotografia, która zostanie opublikowana 19 czerwca, prezentuje jedno z bardziej ruchliwych miejsc Warszawy. Jej fragmenty można zobaczyć już teraz na Facebooku.

 

Więcej informacji >>