Od 5 maja w Arequipie Peruwiańczycy mogą oglądać wystawę „Dwa stulecia. Dobry początek”. Przedstawia ona fotografie zabytkowych gmachów i te dokumentujące życie studenckie.

Z okazji jubileuszu dwusetlecia Uniwersytetu Warszawskiego ekspozycja „Dwa stulecia. Dobry początek” odwiedza różne zakątki świata.

 

Wystawa złożona jest z 25 plansz przedstawiających historię Uniwersytetu wpisaną w burzliwe dzieje Polski oraz jej współczesne osiągnięcia, które stanowią część polskiego dorobku naukowego. Peruwiańczycy mogą więc podziwiać sceny towarzyszące założeniu uczelni w 1816 roku oraz fotografie z działalności dzisiejszych organizacji studenckich. Na starych rycinach rozpoznamy tradycyjną siedzibę Uniwersytetu – Pałac Kazimierzowski, a na kolorowych zdjęciach nowoczesne uniwersyteckie gmachy, dopiero co wybudowane, mieszczące najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą. Część historyczna wystawy została przygotowana przez dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW, a część współczesna przez Biuro Promocji UW. W udostępnienie jej na Universidad Católica de Santa María w Arequipie zaangażowały się Ambasada RP w Limie oraz władze miasta.

 

Wystawę otworzyła ambasador Izabela Matusz. Wręczyła pamiątkowe medale 200-lecia UW i dyplomy władzom uczelni w Arequipie. Oprócz rektora i prorektorów uhonorowani zostali: dr Luis Augusto Belan Franco – jeden z dyrektorów projektu archeologicznego Condesuyo prowadzonego wspólnie z prof. Mariuszem Ziółkowskim z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, Juan Luis Davila – prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Peru-Polska w Arequipie, Vlado Soto Leon – konsul honorowy RP oraz burmistrzowie miasta Arequipa i dzielnicy Yanahuara.

 

6 maja na seminarium dla studentów na Katolickim Uniwersytecie Santa Maria w Arequipie (UCSM) odbyła się m.in. prelekcja na temat studiowania w Polsce – na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Wrocławskim, z którymi USCM ma podpisane umowy o współpracy.