W czasie XX Festiwalu Nauki na Uniwersytecie odbędą się: debata o początkach państwa polskiego, pokaz kolorowych wulkanów, wykłady o genetyce, grafenie, Sienkiewiczu i inne naukowe atrakcje.
Dwadzieścia lat temu Polska Akademia Nauk, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski podpisały porozumienie o współpracy. Uniwersytet dał festiwalowi zaplecze organizacyjne. Pomysłem otwartych spotkań naukowców z publicznością zainteresowały się inne miasta. Pod koniec września w całej Polsce chętni będą mogli zgłębiać naukę. W Warszawie festiwal potrwa od 24 września do 2 października.
Co roku warszawski Festiwal Nauki odwiedza ok. 45 tys. osób. W ciągu dziewięciu dni odbędzie się 720 spotkań naukowych. Są one otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Na uczelniach, w instytucjach naukowych i stowarzyszeniach ludzie nauki opowiedzą o tym, na czym znają się najlepiej: o nauce.
W planach jest 8 debat głównych – większość odbędzie się na UW, zajęcia i wykłady dla dzieci, kluby, wieczory z nauką, lekcje dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz spotkania weekendowe. Wśród tych ostatnich są na przykład:
- Szczepionki XXI wieku na Wydziale Biologii,
- Jak porozumieć się z dzieckiem? Warsztat dla rodziców na Wydziale Psychologii,
- Grafen w twoich rękach na Wydziale Fizyki,
- „Priekrasnaja” czy „gordaja”? Obraz Polski w rosyjskich mediach na Wydziale Lingwistyki Stosowanej,
- Kodowanie, programowanie, czyli co potrafią dzieci w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego,
- Jak zmierzyć ideologię i umieścić ją w układzie współrzędnych? na Wydziale Filozofii i Socjologii,
- Tajemnice nauki języków obcych. Jak się uczyć skutecznie w zgodzie ze sobą na Wydziale Neofilologii,
- Mierzyć tez można błyskotliwie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki.
1 i 2 października mali goście „Naukowego weekendu z kampusem Ochota” dowiedzą się, co przenosi energię, i będą poznawać tajemnice Ziemi. Na wydziałach Fizyki i Geologii naukowcy zaprezentują tęczę złożoną wyłącznie z białek fluorescencyjnych oraz wybuchające wulkany.