26 października rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie Słowo Roku 2019. Każdy może zgłosić własną propozycję lub wybrać spośród słów i wyrażeń przygotowanych przez organizatorów. Głosowanie internetowe potrwa do 31 grudnia.
Konkurs na najistotniejsze słowo ostatnich miesięcy został zorganizowany przez Uniwersytet Warszawski już po raz dziewiąty. Na konkurs składają się plebiscyt internetowy oraz – niezależnie od głosowania on-line – wybór słowa przez kapitułę językoznawców.
W części plebiscytowej można zagłosować na dwa sposoby – wybrać słowo lub wyrażenie z listy przygotowanej przez zespół projektu „Słowa na czasie” lub wskazać własne. Katalog słów do wyboru powstaje w oparciu o najbardziej kluczowe wyrazy polskich dzienników, które są monitorowane w ramach projektów „Słowa dnia” i „Słowa na czasie”. Lista jest co miesiąc aktualizowana. Do tej pory pojawiły się na niej np. „hulajnoga”, „strajk”, „inflacja”, „alimenty”.
Zagłosować może każdy. Obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. W konkursie uwzględniane będą rzeczowniki, a także krótkie zwroty i wyrażenia, ale nie nazwy własne. Zwycięży słowo z największą liczbą zgłoszeń.
W zeszłym roku najważniejszym słowem okazała się „konstytucja”. Wybrali tak zarówno internauci, jak i kapituła.
W skład kapituły wchodzą: Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), Jerzy Bralczyk (UW), Katarzyna Kłosińska (UW), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ) oraz Halina Zgółkowa (UAM). Organizatorem plebiscytu jest zespół projektu UW „Słowa na czasie”, który monitoruje częstość słów w mediach.
Konkurs ma charakter ogólnopolski. Ma także swoje zagraniczne odpowiedniki, np. w Czechach, Francji, Niemczech, Rosji, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Słowo ostatnich 12 miesięcy poznamy na początku 2020 roku.
W plebiscycie Słowo Roku 2019 można głosować na stronie: http://sloworoku.uw.edu.pl/.