Geograficzne spotkania na Krakowskim, wykłady z ciekawej chemii czy zajęcia otwarte z fizyki to tylko niektóre propozycje, jakie czekają na dzieci i młodzież w nadchodzącym semestrze.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą szereg zajęć popularnonaukowych dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Niektóre wydarzenia skierowane są również do dzieci.

 

Ciekawa chemia

Wydział Chemii UW zaprasza uczniów na wykłady z ciekawej chemii.

  • 9 marca dr Michał Wójcik wygłosi wykład „Chemia organiczna w nanotechnologii. Nanomedycyna i nowe materiały”,
  • 6 kwietnia dr Wiktor Lewandowski zaprezentuje temat „Na drodze do peleryny niewidki – metamateriały”.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Wydziału Chemii.

 

Geograficzne spotkania

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych organizuje „Geograficzne spotkania na Krakowskim” dla uczniów szkół średnich.

  • 9 marca dr Monika Lisowska podczas wykładu „Etezje, sirocco, halny… wiatry regionalne i lokalne” opowie o cechach charakterystycznych wiatrów lokalnych w różnych regionach świata,
  • 16 marca dr Adam Gendźwiłł wygłosi wykład dotyczący samorządu terytorialnego – „Państwo w kawałkach – o samorządzie terytorialnym i podziałach administracyjnych w Polsce i w Europie”,
  • 27 kwietnia Dorota Petryk opowie o turystyce zamorskiego departamentu Francji – „Gwadelupa w końcówce sezonu turystycznego”.

 

Wykłady odbywają się w godz. od 15.00 do 16.30 w sali 102 na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja na adres: kingar(at)uw.edu.pl

 

Biologiczne zajęcia

Wydział Biologii organizuje „seminaria na Ochocie”, w których udział mogą wziąć uczniowie szkół, oraz zajęcia popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży.

  • 20 lutego odbędzie się seminarium „Rola mikrobiomu jelitowego w hematologii”, zajęcia poprowadzi dr hab. Grzegorz Basak,
  • 25 marca Wydział Biologii zaprasza młodzież ponadgimnazjalną na sesję wykładów popularnonaukowych pod hasłem „Przywitaj wiosnę z badylem”,
  • od 15 do 19 maja dzieci, młodzież i dorośli mogą wziąć udział w tygodniu lekcji, warsztatów i pokazów w ramach „Fascination of Plants Day 2017”.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Biologii UW.

 

Matematyka pozaszkolna

Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki licealiści mogą wziąć udział w popołudniowych spotkaniach z matematyką pozaszkolną. Tematy zajęć są różne – od teorii gier, geometrii przestrzennej po bajki kombinatoryczne.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie WMIM UW.

 

Otwarta fizyka

Wydział Fizyki organizuje zajęcia otwarte z fizyki, na które składają się sobotnie wykłady otwarte, środowe wykłady z efektownymi pokazami dla uczniów zainteresowanych fizyką i ich nauczycieli, wykłady w szkołach oraz zajęcia w pracowni fizycznej. Uczniowie mogą bezpośrednio zetknąć się z warsztatem fizyka podczas zajęć w pracowni fizycznej i nowego interdyscyplinarnego laboratorium zaawansowanych metod pomiarowych. Dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkoły podstawowej Wydział Fizyki organizuje fizyczną karuzelę. Potrwa ona od początku marca do końca czerwca. Obowiązują zapisy. Więcej informacji dostępnych będzie wkrótce na stronie FUW.

 

Matematyka dla ciekawych świata

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego przygotowało zajęcia matematyczne. W programie dla uczniów liceów i techników są wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze. Na zajęciach „Matematyka dla ciekawych świata” licealiści zajmą się głównie tematami szyfrowania i kryptografii. W programie dla gimnazjalistów „Geometria Wszechświata” uczniowie dowiedzą się, że suma kątów w trójkącie nie zawsze musi równać się 180 stopni, czym są wyższe wymiary, o czym mówią szczególna i ogólna teoria względności.

 

Spotkania będą odbywać się co tydzień od 2 marca do 8 czerwca na kampusie Ochota UW.

 

Więcej informacji na stronie ICM.