Od czego zależy temperatura powierzchni Ziemi? Jak węgiel krąży w przyrodzie? Fakty i mity o zmianie klimatu można będzie poznać na kursie stworzonym dla pracowników uczelni przez ekspertów z inicjatywy „UW dla klimatu”. Zapisy trwają.

Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą zapisać się na kurs z podstaw wiedzy o zmianie klimatu. Zajęcia rozpoczną się 11 stycznia. Kurs prowadzić i koordynować będzie dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW, we współpracy z prof. Szymonem Malinowskim (Wydział Fizyki), prof. Wiktorem Kotowskim (Wydział Biologii), dr Magdaleną Budziszewską (Wydział Psychologii) oraz Zbigniewem Bohdanowiczem (Wydział Nauk Ekonomicznych), którzy działają wspólnie w interdyscyplinarnym zespole UW dla klimatu.

 

Perspektywa interdyscyplinarna

Kurs „Podstawy wiedzy o zmianie klimatu – perspektywa interdyscyplinarna” prowadzony będzie zdalnie poprzez platformę Kampus oraz Zoom. Część zajęć odbywać się będzie synchronicznie, część asynchronicznie. Zajęcia rozpoczną się 11 stycznia i zakończą w marcu (7 lub 14). W tym czasie odbędą się trzy spotkania z ekspertami – z możliwością zadawania pytań i podjęcia dyskusji. Uczestnicy będą też otrzymywać materiały edukacyjne oraz zadania do wykonania w formie offline.

 

– Opowiemy o przyczynach zachodzącej obecnie zmiany klimatu – ekonomicznych, społecznych i technicznych procesach prowadzących do emisji gazów cieplarnianych i ich wzrostu. Omówimy najważniejsze konsekwencje zmiany klimatu – te w pogodzie, kriosferze, oceanach, ekosystemach, a także skutki tych zjawisk dla człowieka – wyjaśnia dr Aleksandra Kardaś. – Szczególną uwagę zwrócimy na powiązania pomiędzy rozlicznymi elementami systemu klimatycznego Ziemi, sprzężenia zwrotne nasilające zmianę klimatu lub jej konsekwencje oraz ryzyko zajścia nieodwracalnych zmian. Przedstawimy kierunki zmian, w światowej gospodarce i regulacjach, które będą niezbędne do ograniczenia zmiany klimatu i jej negatywnych skutków. Poruszymy także temat związanej z klimatem dezinformacji – wyjaśnia koordynatorka kursu.

 

Zgłoszenia

Do udziału w kursie zgłosić się mogą wszyscy zainteresowani pracownicy UW, zarówno naukowi, dydaktyczni, jak i administracyjni czy techniczni. Do wykorzystania jest 60 miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo przez dr Aleksandrę Kardaś. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wiadomości na adres aleksandra.kardas(at)fuw.edu.pl. Potwierdzenie udziału oraz dalsze informacje na temat kursu przekazywane będą osobom zgłoszonym mailowo bliżej terminu rozpoczęcia kursu.

 

– Serdecznie zapraszamy nie tylko naukowców i dydaktyków, ale także pracowników administracji uniwersyteckiej i wszystkich pozostałych pracowników UW. Klimat, o którym tak często mówimy, towarzyszy nam na co dzień. Zarówno w edukacji, prowadzeniu badań, jak i w naszym codziennym życiu. Chcemy dostarczyć wiedzę na temat współczesnej zmiany klimatu tym, którzy w różnych rolach mają wpływ na edukację, uczą innych, prowadzą badania, które mogą być powiązane z klimatem lub dla których w wielu innych kontekstach sprawa klimatu jest po prostu ważna – mówi dr Magdalena Budziszewska.

Tematyka zajęć
  • Od czego zależy temperatura powierzchni Ziemi? Jak węgiel krąży w przyrodzie?
  • Jak zmiana klimatu wpływa na przyrodę nieożywioną? (22.01, prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW).
  • Jak zmiana klimatu wpływa na przyrodę ożywioną? Połączenia. Jak zmiany w biosferze wpływają na klimat? (5.02, prof. Wiktor Kotowski z Wydziału Biologii UW).
  • Skąd się biorą antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych? Dlaczego emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną?
  • Wpływ rozwoju gospodarki przemysłowej na stan klimatu i przyrody. Społeczne i psychologiczne konsekwencje zmiany klimatu.
  • Fakty i mity o zmianie klimatu. Co powstrzymuje nas przed przeciwdziałaniem zmianie klimatu?
  • Jak przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu? (26.02, dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW i Zbigniew Bohdanowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW).
  • Działania ograniczające zmianę klimatu.