21 stycznia w ramach cyklu „Zapytaj fizyka” odbędzie się wykład prof. Agnieszki Zalewskiej. Badaczka opowie o neutrinach.
W minionym roku za rozwiązanie zagadki neutrin laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali dwaj naukowcy prowadzący niezależnie badania – prof. Takaaki Kajita z Japonii oraz prof. Arthur B. McDonald z Kanady. Obaj udowodnili, że neutrina mają masę. W pracy japońskiej grupy Super-Kamiokande brała udział prof. Danuta Kiełczewska z Wydziału Fizyki UW (przeczytaj więcej).
O neutrinach, czyli cząsteczkach elementarnych, które potrafią przenikać ludzkie ciała, ziemię, skały i wodę, pochodzą przede wszystkim ze Słońca i powstają po rozpadzie izotopów potasu, opowie prof. Agnieszka Zalewska.
Badaczka pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, gdzie kieruje Zakładem Fizyki Neutrin i Ciemnej Materii. W latach 2013-2015 prof. Zalewska była przewodniczącą Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie (CERN) – jest zarówno pierwszym naukowcem z Polski i pierwszą kobietą zajmującą to prestiżowe stanowisko. Fizyką neutrin zajmuje się od 2000 roku. Współinicjowała powstanie Polskiej Grupy Neutrinowej zrzeszającej naukowców z kilku krajowych ośrodków zajmujących się tą tematyką.
Wykład „Cząstki zmieniające tożsamość: neutrina – Nobel 2015” odbędzie się w czwartek 21 stycznia o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5). Więcej informacji o wydarzeniu.