Jak wygląda Wszechświat? Istnieje wiele teorii przedstawiających obraz kosmosu. 26 września na wykładzie „Zapytaj fizyka” prof. Marek Demiański opowie o Wszechświecie widzianym przez satelitę Planck.

 

– Nawet jeżeli Wszechświat narodził się jako „mały obwarzanek”, to po inflacji tak powiększył swe rozmiary, że stał się „wielkim obwarzankiem” – tak wielkim, że nie sposób zauważyć czy zbadać jego kształt za pomocą żadnych znanych nam pomiarów – tak w 2003 roku mówił prof. Marek Demiański z Wydziału Fizyki UW.

 

10 lat później misja satelity Planck, prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), opublikowała mapę promieniowania reliktowego będącą „echem” Wielkiego Wybuchu. Uzyskane wtedy dane obserwacyjne sugerują, że Wszechświat rozszerza się wolniej, niż dotychczas zakładano. Kosmos jest o 100 mln lat starszy, niż oceniano. Szacuje się, że wiek Wszechświata wynosi 13,8 miliarda lat. Wyniki wskazują, że zawiera więcej materii, tej normalnej jak i ciemnej, natomiast mniej ciemnej energii.

 

Prof. Marek Demiański zajmuje się astrofizyką relatywistyczną i kosmologią. Jest autorem wielu przystępnych artykułów, prowadzi wykłady i dyskusje popularnonaukowe.

Więcej informacji na portalu „Zapytaj fizyka”.