8 grudnia odbędzie się wykład z cyklu „Zapytaj fizyka”. O bozonie Higgsa i nowej erze w fizyce cząstek opowie prof. John Ellis.
4 lipca 2012 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość – w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą odkryto cząstkę elementarną, która była poszukiwanym od pół wieku bozonem Higgsa. W 1964 roku istnienie cząstki przewidział brytyjski fizyk teoretyczny Peter Higgs.
Bozon Higgsa niekiedy nazywany jest „boską cząstką” lub żywą skamieliną z początku Wszechświata. Gdyby nie istniał, oznaczałoby to, że materia nie ma w ogóle masy. Dzięki odkryciu bozonu został domknięty tzw. Model Standardowy oddziaływań fundamentalnych. Leży on u podstaw wszystkich zjawisk rządzących siłami jądrowymi i elektromagnetycznymi – światłem, dźwiękiem, własnościami ciał stałych i gazów, a nawet chemią i biologią.
O jednym z najważniejszych odkryć naukowych ostatnich lat i nowej erze w fizyce cząstek opowie prof. John Ellis – wybitny badacz pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) oraz profesor w King’s College w Londynie.
Naukowiec jest pionierem badań z pogranicza fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki i kosmologii, które stały się dzisiaj osobną dyscypliną badawczą, tzw. astrofizyką cząstek. Zajmuje się także przewidywaniami „nowej fizyki”, której poszukiwaniom poświęcone będą dalsze eksperymenty w zderzaczach cząstek budowanych w przyszłości. Jest autorem 900 publikacji naukowych.
Wykład zatytułowany „The Higgs boson and the new era in particle physics” odbędzie się 8 grudnia o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, sala 0.03).