Ekologiczne inwestycje, program „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, jadłodzielnie, zielone poniedziałki to tylko niektóre z inicjatyw, które Uniwersytet Warszawski podejmuje dla dobra klimatu i środowiska. O tych i innych proekologicznych rozwiązaniach na UW można przeczytać na łamach grudniowego pisma uczelni.
„Zielone poniedziałki” to inicjatywa, która jest etapem wdrażania szerokiej oferty dań bezmięsnych w lokalach gastronomicznych prowadzonych przez UW.
– W odpowiedzi na postulaty społeczności akademickiej od przyszłego semestru planowane są codzienne pełnowartościowe posiłki roślinne w stołówce uniwersyteckiej – mówi prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.
Innym działaniem, które wynika z potrzeby zapewnienia bardziej ekologicznej konsumpcji, jest organizacja jadłodzielni. Dotychczas na UW powstały cztery miejsca służące do dzielenia się żywnością: dwa na wydziałach Socjologii i Psychologii oraz po jednym w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej i Domu Studenta nr 9.
Zielony Dzień
Jesienią na UW odbył się „Zielony Dzień”, przygotowany przez zespół programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet”. Podczas wydarzenia można było m.in. posłuchać wykładów na temat sposobów dbania o środowisko, zalet diety roślinnej czy kwestii ciepła odpadowego (niewykorzystanej energii cieplnej), zreperować rower i wziąć udział w pchlim targu.
Klimatyczne inwestycje
W uniwersyteckich inwestycjach – budynkach nowych i tych remontowanych – na każdym etapie realizacji przykłada się dużą wagę do rozwiązań proekologicznych. Stosuje się w nich m.in. odnawialne źródła energii (w tym instalacje fotowoltaiczne), nowoczesne pompy ciepła, docieplenia i termomodernizację, armaturę ograniczającą zużycie wody czy zbiorniki do retencjonowania wody deszczowej. Przykładem budynku wzniesionego z zastosowaniem takich rozwiązań jest gmach przy ul. Dobrej 55.
Więcej o działaniach proekologicznych na UW można przeczytać w piśmie uczelni „UW” (nr 4/109, 2023).