Trzy uniwersyteckie 40-lecia, reaktywacja działalności Poradni Językowej UW, Dziecięce Archiwum Pandemii, edukacyjne projekty żywieniowe – to tylko kilka z tematów, które prezentujemy w najnowszym wydaniu pisma „UW”. Magazyn zawiera 44 strony informacji o badaniach naukowych, wydarzeniach z życia uczelni i jej historii.

W ostatnich miesiącach 2020 roku przypadają trzy 40-lecia związane z Uniwersytetem Warszawskim: założenia Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na UW, rozpoczęcia działalności Samorządu Studentów UW oraz powstania Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W temacie okładkowym (s. 23-28) przypominamy historię „Solidarności” na UW w latach 80-tych i prezentujemy wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Piszemy także o działalności Muzeum UW i jego zbiorach oraz o tym, jak wyglądały początki samorządu studentów na Uniwersytecie i dlaczego samorządność studencka jest ważna w życiu akademickim.

 

Trzy wywiady

W nowym numerze są też trzy wywiady. O planach na pierwszy rok kadencji, wyzwaniach w zarządzeniu uczelnią, współpracy nauki i biznesu oraz wnioskach, jakie powinniśmy wyciągnąć z pandemii mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW (s. 2).

 

Prezentujemy także rozmowę z rzeczniczką akademicką, dr Anną Cybulko, o aktualnych działaniach, planach na przyszłość i kluczowych projektach, w tym o działaniach związanych z problematyką zdrowia psychicznego (s.10). Tematyce samopoczucia psychicznego poświęcona jest także rozmowa z dr. Szymonem Chrząstowskim, kierownikiem Centrum Pomocy Psychologicznej UW, który mówi o tym, jak spędzić lub przetrwać nadchodzące święta, które dla wielu z nas będą w tym roku nietypowe (s.12).

 

Wydarzenia, badania, prezentacje

Od kilku miesięcy w piśmie uczelni pojawia się dział „UW w czasach COVID-19”. Tym razem publikujemy w nim materiał o projekcie „Młodzi i pandemia”, realizowanym przez Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem (s.4), w którym członkinie tego zespołu przekonują, że zdanie dzieci jest ważne. W dziale jest też artykuł o badaniu dr hab. Justyny Olko i dr. hab. Michała Bilewicza, które dotyczy wpływu pandemii na grupy mniejszościowe (s. 6).

 

W numerze znajdują się artykuły m.in. o potrzebach i potencjale osób ze spektrum autyzmu na UW, działalności Obserwatorium Językowego i reaktywacji Poradni Językowej, o tym jak naukowcy chcą zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia, kolejnych wyzwaniach sojuszu 4EU+ oraz wspólnych akcjach ukraińskich ratowników górskich, którzy dyżurują w stacji na szycie góry Pop Iwan w budynku dawnego obserwatorium astronomicznego UW.

 

W cyklu „Odkurzone, uchwycone” polecamy tekst dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW o przyjaźni i rywalizacji miłosnej botanika Tytusa Chałubińskiego oraz polityka Kazimierza Krzywickiego, postaci związanych z XIX-wieczną historią Uniwersytetu Warszawskiego (s.41).