Uniwersytet Warszawski jest miejscem nauki dla studentów, którzy mogą czerpać wiedzę od najlepszych naukowców i nauczycieli akademickich w kraju. Jednym z nich jest prof. Danuta Stasik.
Profesor Danuta Stasik od ponad 30 lat wykłada na Wydziale Orientalistycznym UW język i literaturę hindi oraz zajmuje się kulturą Indii Północnych. Była stypendystką wielu programów naukowych m.in. stypendium rządu indyjskiego w Centralnym Instytucie Języka Hindi w Delhi, stypendium British Council na Uniwersytecie w Cambridge (Wolfson College) i stypendium DAAD na Uniwersytecie w Tybindze. Prowadziła wykłady gościnne na uniwersytetach w Europie i Indiach.
Unikatowe studia
– Katedra Azji Południowej WO, w której pracuję, to największy w kraju i jeden z ważnych europejskich ośrodków akademickich zajmujących się Azją Południową, czyli m.in. Indiami, Pakistanem, Nepalem, Bangladeszem i Sri Lanką. Oferujemy studia na kierunku orientalistyka w specjalności indologia na wszystkich poziomach kształcenia umożliwiających poznanie kultury i wybranych języków tego regionu. Co prawda sanskryt, hindi albo urdu można studiować nie tylko na UW, jednak język bengalski i tamilski*, jako podstawowe narzędzie studiów, oferujemy jako jedyni w Polsce i poza Indiami stosunkowo nieliczni na świecie. Wiedzą o tym studenci z zagranicy pojawiający się u nas w ramach programu Erasmus – mówi prof. Danuta Stasik.
Nauczyciel, który pomaga dotrzeć do celu
– Wydaje mi się, że studenci szczególnie chętnie angażują się w to, do czego przekona ich czyjaś wiedza, wizja, entuzjazm (w dowolnej kombinacji i proporcji). I tu właśnie upatrywałabym najważniejszej roli nauczyciela-wykładowcy jako osoby zdolnej stworzyć i zmobilizować zespół, wytyczać kierunki i pomagać dotrzeć do celu – tłumaczy prof. Stasik.
– Studenci, z którymi pracuję, mają okazję uczestniczyć w ważnych międzynarodowych wydarzeniach naukowych, jak na przykład w 24. European Conference on South Asian Studies, największej i najbardziej prestiżowej konferencji europejskiej dotyczącej Azji Południowej, jaka odbyła się w lipcu zeszłego roku na UW. Chętnie biorą także udział w działaniach popularyzujących wiedzę o regionie, jak choćby w Światowym Dniu Języka Hindi zorganizowanym przez nas wspólnie z Ambasadą Indii czy Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – dodaje indolożka.
Orientalne języki
Na Wydziale Orientalistycznym studenci mogą nauczyć się również innych języków, m.in. japońskiego, chińskiego, arabskiego, suahili, mongolskiego, kazachskiego, tureckiego i perskiego, a także zdobyć wiedzę na temat różnych regionów Azji i Afryki.
Katalog kierunków jest dostępny na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów
W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym przedstawimy nauczycieli akademickich UW. Co tydzień, przez ponad 2 miesiące, będziemy pisać o ich wykładach i badaniach. Także tych, w które angażują się studenci.